İlişki Değerlendirme Anketi

Flört Etmek, Sevmek, Evlilik ve Seks

Cinsel fantezilerin kabullenilmesi

%75’imiz için cinsel fanteziler zevkli ve heyecan verici bir kaçıştır. (Fantezi kelimesi birçok kişi tarafından fantazi şeklinde yanlış telaffuz edilmektedir, Türk Dil Kurumu sözlüğünde fantazi diye bir kelime yoktur!) Erkeklerin yarısından fazlası gün boyunca bir kere ya da daha fazla seks düşünürler, kadınlarda bu oran %20’dir (Doskoch 1995). Erkek üniversite öğrencileri günde 7 defadan fazla akıllarından seksle ilgili düşünceler geçirirken kız üniversite öğrencileri günde dört defadan daha sık seksle ilgili şeyler düşünür. Bu düşüncelerin yarısından fazlası dış uyaranlar aracılığı ile tetiklenir. Erkeklerin %85’inden fazlası ve kadınların %70’i mastürbasyon yaparken fantezi kurar. En sık görülen fanteziler şimdiki ya da önceki sevgililerle veya tanıdığımız, yeni tanıştığımız ya da TV'de veya filmlerde gördüğümüz kişilerle yapılan cinsel ilişkidir. Yine de cinsel fantezilerimizi en yakın arkadaşlarımıza bile nadiren anlatırız. Bunun nedeni belki de bazı fantezilerin kişiye aniden şok edici görünmesi olabilir, örneğin dindar bir insanın grup seks yaptığını ya da bir heteroseksüelin heyecan verici bir homoseksüel ilişki yaşadığını düşlemesi gibi. Yaklaşık %25’imiz aklımızdan geçirdiğimiz cinsel içerikli düşüncelerden dolayı kendimizi epey suçlu hissederiz. Çok az insan hiçbir cinsel fantezi kurmaz, bunun nedeni muhtemelen bu kişilerin düşünceyi eylemle eşdeğer görmeleri olabilir, yani bir film yıldızını düşlemenin ahlaki olarak evlilik öncesi seks ya da zina ile eşdeğer olabileceğini düşünürler. Aynı zamanda, insanların az bir kısmı cinsel fantezilerin akıl sağlığında bozulmanın ya da anormal cinsel isteklerin belirtisi olduğu görüşündedir. Çok nadir de olsa durum böyle olabilir, psikolojik sorunları olan bazı insanlar cinsel eylemlerini bozan ceza fantezileri ya da kendilerini yapmaya zorlanmış hissettikleri tekrarlayan sadistik fanteziler kurarlar. Buna karşın, çoğumuz için, fanteziler yararlıdır: cinsel güdüleri artırır, mastürbasyonu daha heyecanlı bir hale getirebilir, özgüvenimizi artırır, imkansız olanı ya da izin verilmeyeni mümkün kılar (genç bir kız fantezisinde bir Playgirl orta sayfa modelinin penisine dokunabilir ya da onlu yaşlarındaki bir erkek arkadaşının annesini baştan çıkarabilir), gerilimi azaltır, cinsel korkularımızın üstesinden gelmemizde bize yardımcı olur ve gerçek bir cinsel etkinlik öncesi prova yapmamıza olanak sağlar. Çoğumuz düşüncenin eylemle ahlaki olarak eşdeğer olduğuna inanmayız (6. bölümdeki tartışmaya bakınız). Seksle ilgili daha çok fantezi kuran insanlar daha fazla seks yapar ve bundan daha fazla hoşlanırlar. Profesyoneller hiç fantezi kurulmamasını genellikle patolojik olarak değerlendirirler.

Masters, Johnson & Kolodny’e (1985, p.344) göre karışık dolaşık cinsel fanteziler kurmamız aynı eylemleri gerçekten de gerçekleştirmek istediğiniz anlamına gelmemektedir (örneğin hiç kimse tecavüze uğramak istemez). Tabii ki gündüz düşlerinin bazıları yapmak isteyeceğimiz şeylerden oluşurken bazıları ise böyle değildir. Erkeklerde ve kadınlarda sık rastlanılan fanteziler oldukça benzerdir, ancak kadınlar daha romantik durumların (ve erkeklerin kişisel-duygusal yönlerinin) hayalini kurarken erkekler daha çok vücut kısımlarına yoğunlaşırlar. Ayrıca erkekler kendilerini kadına bir şey yaparken (baskınlık kurma) hayal etmeye daha yatkınken, kadınlar kendilerine bir şey yapıldığını düşlerler (teslim olma). Erkekler ve kadınlar için sıradan olandan daha farklı bir şey yapmayı düşlemek sık görülen bir durumdur: ay ışığının aydınlattığı bir plajda çekici bir yabancıyla karşılaşmak, bir porno film yıldızı olmak, fahişe olmak, bir futbol sahasının tam ortasında seks yapmak, hayvanları cinsel ilişkiye girerken izlemek vs. Arzu edildiğimizi düşlemekten hoşlanırız. Yeni ve tuhaf şeylerin peşine düşeriz. Özellikle mastürbasyon yaparken, ancak bazen de cinsel ilişki sırasında gerçek yaşamdaki eşimizden başkası ile seks yaptığımızı düşlemek sık görülen bir durumdur: eski bir sevgili, bir komşu, bir öğretmen, ünlü biri, bir yıldız vs. (Bu en sık suçluluk hissi uyandıran fantezilerin başında gelir, böyle fantezileri anlatmak pek de iyi bir fikir değildir.)

Şüphesiz fantezilerimiz genellikle gerçek dışıdır. Masters, Johnson & Kolodny (s. 348) başka müzisyenlerle seks yaparken hep Mick Jagger'ın fantezisini kuran bir "grupçu" kız hakkında ilginç bir hikayeden bahsederler. Sonunda bu kız Mick Jagger'ın kendisiyle yatma fırsatı bulmuş. Mick Jagger, kızın hayalinde kurduğu adamın eline su bile dökemeyecek bir performans sergileyince kızcağız şaşkınlık içinde kendini fantezi kurarken bulmuş. Diğer iki "yasaklı" fantezi türü de oldukça sık görülür: başkalarını seks yaparken (belki de grup seksi yaparken) izlemek ve aynı cinsiyetten biriyle seks yapmak. Erkeklerin yaklaşık %24'ü ve kadınların%36'sının tecavüz fantezisi kurması bazı insanlara şaşırtıcı gelebilir (Knox, 1984, s. 283). Kadınların %10'undan fazlası seks yapmaya zorlanmanın en sevdikleri fantezi olduğunu belirtmişlerdir (Doskoch, 1995). Unutmayın, fanteziler dilek demek değildir! Kadınların kurduğu tecavüz fantezileri bir arzunun, canının acıtılmadan pasif kalmanın, çekici olmanın ve cinsel eylemin sorumluluğundan kaçmanın bir yansıması olabilir. Tam bilinmeyen nedenlerle çok az sayıda erkek ve kadın karşısındakinin canını yakmayı veya canının yanmasını seksi bulmaktadır. Karşıdakini kontrol altına almak, onu seks yapmaya zorlamak ya da onun tarafından seks yapmaya zorlanmak gibi zafer ve/veya aşağılanma fantezilerine de sıkça rastlanır. Güç, sorumluluktan kaçış ve öfke, bunların tümü fantezi sırasında --ve belki de gerçek hayatta da-- seks ile karışır.

Rastgele, kafamızın içinden öylesine gelip geçen cinsel düşünceler kimseye zarar vermez ve muhtemelen de sevgilimizle paylaştığımız seks oyunlarına olan sağlıklı ve sevgi dolu ilgimizi yıllar içinde korumamız açısından önemlidir. Eğer acı veren, düşüncesiz ya da şiddet içerikli düşünceler davranışlarınızı etkileyecek boyutta saplantı haline gelmişse bu potansiyel bir tehlike demektir (tedavi olmanız gerekir). Ancak, gerçek hayatta asla yapmayacağınız cinsel içerikli fanteziler kurmak (ya da rüyalar görmek) anormal bir durum değildir.